כאב ברך קדמי (כאב פטלופמורלי)

PFPS - Patellofemoral Pain Syndrome

הכירו את אתלטיקליניק: מכון פיזיותרפיה, הבית של הספורטאים

מכון פיזיותרפיה מתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. במרכז תפגשו את הרופאים ואנשי המקצוע המומחים ביותר בתחומם כולל אורתופדיה, שיקום, אימון, תזונה וליווי מקצועי.

 

כאב בקדמת הברך (כאב פטלופמורלי) הינו כאב נפוץ מאוד, בעיקר אצל ספורטאים, בעיקר מתבגרים, שבפעילותם יש נשיאת משקל ומאמץ בגפיים התחתונות, כאשר מצב זה נפוץ יותר בקרב נשים. מצב זה יכול להופיע בברך אחת או ב 2 הברכיים, והכאב יופיע בעיקר במהלך פעילות גופנית, או לאחריה במצב של ישיבה. 
לרוב הכאב יופיע בחלק הפנימי של הפיקה, אם כי הוא התלונות יהיו גם כאב מפושט, בכל הברך, להבדיל מפתולוגיות אחרות כמו דלקת בגיד הפיקה (patellar tendinopathy) שם הכאב יהיה מרוכז יותר בגיד הפיקה קצת מתחת לברך.

כאבים בברך גורמים:

הגורמים המדויקים לפציעה זו אינם ידועים בוודאות, אך ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לתופעה זו כגון: עומס יתר על מפרק הברך, חוסר ייצוב הפיקה, מנחים אנטומיים מסוימים של מפרקי הקרסול הברך והירך, חולשת שרירי ירך בעיקר מרחיקי ירך (abductor) ומסובבי ירך חיצוניים (external rotator), כיווץ יתר וחוסר בטווחי תנועה בשרירים וברצועות.

כאבים בברכיים סימנים:

  • Movie sign ישיבה עם ברך כפופה לאורך זמן, במצב זה אין דחיסה של המפרקים ולכן הכאב יבוא באיחור.
  • כאב בעת כיפוף עמוק של הברך שמעלה את הדחיסה במפרק.
  • מדרגות (יותר ירידה)
  • קימה מישיבה
  • ריצה וקפיצה.
כאב ברך קדמי (כאב פטלופמורלי)

כאב בברך אבחנה:

ראשית, נתרשם ממנח המפרקים בגפה התחתונה: ירך, ברך וקרסול, גם בזמן הליכה וגם בצורה פאסיבית כשהמטופל שוכב על המיטה. לאחר מכן נתרשם מכוח השרירים, בעיקר שרירי הירך הצדיים אך גם משריר הארבע ראשי, נתרשם מכוחם ומהיכולת שלהם לתפקד בביצוע פעולות שונות. בנוסף נעריך את מנח הפיקה הן בזמן מנוחה והן בעת ביצוע פעולות יומיומיות כגון: מדרגות, קימה מכיסא וכו'.

כאב בברך אבחנה מבדלת:

כאבים בברך טיפול:

ברוב המוחלט של המקרים נבצע טיפול שמרני, בהתאם לממצאים שעלו בבדיקה. כיווני הטיפול במקרים מעין אלו הם רבים וכוללים שימוש במגוון רחב של אפשרויות: טייפינג, תיקון הביומכניקה של התנועה, חיזוק שרירי הירך, מתיחות לרקמות רכות שהתקצרו, עיסוי לשחרור רקמות רכות ועוד.

אתלטיקליניק – מכון פיזיותרפיה והמרכז המתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. פיזיותרפיית ספורט זאת המומחיות שלנו.

אולי יעניין אותך גם

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם!

יש לכם סתם שאלה או בירור?
אנחנו זמינים בוואטסאפ

נשמח לעזור :)

אין תחליף לייעוץ וטיפול מקצועי!
לייעוץ מהמומחים שלנו, מלא/י את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם: