הכירו את אתלטיקליניק: מכון פיזיותרפיה, הבית של הספורטאים

מכון פיזיותרפיה מתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. במרכז תפגשו את הרופאים ואנשי המקצוע המומחים ביותר בתחומם כולל אורתופדיה, שיקום, אימון, תזונה וליווי מקצועי.

 

פציעות במרפק הן דבר שכיח בעיקר אצל ספורטאים אך גם באוכלוסייה הכללית. מרפק גולף, או בשמו בשפה המקצועית medial epicondyle tendinopathy, מתאר מצב שבו ישנם כאבים בחלק הפנימי של המרפק. מצב זה קורה בעיקר בעקבות שימוש יתר בשרירים בחלק הפנימי של האמה. לרוב פתולוגיה זו הינה כרונית, אך ייתכנו גם מצבים אקוטיים. מצב זה נראה בעיקר אצל אנשים בגיל המעבר, כאלו העוסקים בספורט או בפעילויות שדורשות אחיזת כף יד חזקה, לדוגמה ענפי ספורט שעוסקים בזריקה, גולף, טניס (חבטת ההגשה), זריקה בבייסבול (pitcher), ופעילויות כגון נגרות או דייג, שדורשות תנועות חוזרות.

גורמים:

מצב זה מתרחש כאשר יש פציעה בשרירים באמה או בגיד שמחבר בין העצם לשריר, כתוצאה מעמוס יתר או כאשר קצב ההחלמה איטי ולא מצליח לתקן את "הנזקים" בעקבות הפעילות שאנו מבצעים.

בנוסף לגולף ישנן פעילות או עיסוקים שיכולים לתרום למצב זה:

 • טכניקה לקויה בטניס או מצב שבו המחבט אינו תואם לגודל היד.
 • טכניקת זריקה לקויה בבייסבול.
 • החזקה לא נכונה של המוט בעת אימון משקולות, בעיקר בזמן חיזוק יד קדמית, עלולה להפעיל עומס רב על המרפק.
 • תנועות חוזרות של כף היד בעבודות כמו אינסטלציה, נגרות ובנייה.
מרפק גולף

סימנים:

 • כאב ורגישות בחלק הפנימי של האמה, לעיתים מורגש לאורך כל האמה.
 • נוקשות – לעיתים תורגש נוקשות וסגירת כף היד (אגרוף) עלולה להכאיב.
 • חולשה.
 • הירדמות או עקצוצים – במקרים מסוימים יורגשו עקצוצים, בעיקר בזרת ובקמיצה.
הכאב יכול להתפתח בהדרגה עם הזמן או להיות גם פתאומי, והוא יוחמר בתנועות מסוימות כמו חביטת גולף.

אבחון:

האבחנה מתבססת על העבר הרפואי של המטופל ובדיקה פיזיקלית. תנועות אקטיביות ללא התנגדות ותנועות פאסיביות של שורש כף היד כשהמרפק בכיפוף, לרוב לא יגרמו לכאב. ייתכן מעט כאב ביישור אקטיבי של שורש כף היד. בזמן כיפוף שורש כף כנגד התנגדות יופק כאב. נראה חולשה באחיזה בכף היד, ותהיה רגישות למגע באזור המרפק בחלק הפנימי.

אבחנה מבדלת:

 • רדיקולופתיה צווארית
 • נוירופתיה על עצב האולנר
 • חוסר יציבות ברצועות המרפק
 • שבר תלישה של מכופפי שכ"י
 • OA

טיפול:

מטרת הטיפול להשיב טווח מלא וחופשי מכאב של הגפה המעורבת, להשיב כוח נורמלי וגמישות, ולשפר עמידות של הגיד אל מול עומסים.
במקרים האקוטיים המטרה המיידית היא להקל על המטופל ולהוציא אותו מהשלב האקוטי.

בשלב האקוטי: מנוחה יחסית, להימנע מהשענות על המרפק וממתח מתמשך על הגיד. אם הסימפטומים אקוטיים מאד ישתמשו בסד שמגן על האזור הפנימי של המרפק ובסדים שמונעים תנועות של שורש כף יד והאצבעות.
יש להגביל פעילויות של אחיזה Grasping, Pinching ותנועת אצבעות. כמה פעמים ביום על המטופל להסיר את הסד, להזיז את היד ולהימנע מכאב ואי נוחות עד כמה שניתן.
אם המטופל עקב אחרי ההוראות סביר שיחלוף את השלב האקוטי בתוך 5-3 ימים (ויגיע לשלב הכרוני).

בשלב הכרוני: נגביל פעילויות תובעניות שדורשות אחיזה כמו בפטיש לדוגמה ופעילויות שמעמיסות את הגיד כמו גולף, עד שישנו מעט כאב בהתנגדות איזומטרית לכיפוף של שורש כף יד.
תרגילי גמישות בכיפוף של שורש כף יד וסיבוב פנימי של האמה כנגד התנגדות, המשך התרגילים לפי סבילות המטופל. ישנה גם חשיבות לשימור שרירי הכתף בתקופה זו.

ספורטאים – יש לבדוק את הציוד הספורטיבי בו משתמש המטופל, על גודל ידית המחבט להיות מותאם ליד השחקן (לא גדולה מדי ולא קטנה מדי), שטח המחבט – שטח גדול יותר מפחית ויבראציות, להימנע משימוש בכדורים משומשים יתר על המידה. בנוסף יש לגרום למטופל להכיר בחשיבות הגדולה של טכניקה נכונה במטרה לזרז החלמה ולהקטין סיכויים לפציעה חוזרת.

אולי יעניין אותך גם

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם!

יש לכם סתם שאלה או בירור?
אנחנו זמינים בוואטסאפ

נשמח לעזור :)

אין תחליף לייעוץ וטיפול מקצועי!
לייעוץ מהמומחים שלנו, מלא/י את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם: