שיקום לאחר פגיעת ראש טראומטית

פגיעת ראש טראומטית - טיפול פיזיותרפיה

הכירו את אתלטיקליניק: מכון פיזיותרפיה, הבית של הספורטאים

מכון פיזיותרפיה מתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. במרכז תפגשו את הרופאים ואנשי המקצוע המומחים ביותר בתחומם כולל אורתופדיה, שיקום, אימון, תזונה וליווי מקצועי.

 

פגיעת ראש טראומטית (Traumatic Brain Injury או בקצרה TBI) מתרחשת, בדומה לפגיעות אחרות, כתוצאה מאירוע חבלתי (תאונות דרכים, נפילות, פגיעות אלימות, נסיונות אובדניים), אך בשונה מהן, חייו של אדם עלולים להשתנות ברגע אחד בעקבותיה מן הקצה אל הקצה. מאחר והמח שלנו מגדיר מי אנחנו בעצם, הרי שההשלכות של פגיעת ראש עשויות להשפיע באופן משמעותי על תחומים רבים בחיינו, לרבות האישיות שלנו.
פגיעת ראש שונה מגפה שבורה או ריאה מנוקבת למשל, משום שפגיעה באיבר מסוים מגבילה את השימוש בחלק זה של גופנו, בעוד שהאישיות והיכולות הקוגניטיביות (זיכרון, למידה, חשיבה, שיפוט, קשב וריכוז) נותרות שלמות וללא פגע. לרוב, האיברים שניזוקו מחלימים ושבים לתפקד כקדמותם. לעומת זאת, פגיעות ראש אינן מחלימות כמו פגיעות אחרות. ההתאוששות היא תפקודית ומבוססת על מנגנונים שעדיין אינם מובנים לנו לגמרי.לא קיימות שתי פגיעות ראש זהות זו לזו, וההשלכות של שתי פגיעות דומות עשויות להיות שונות לחלוטין האחת מהשנייה. התסמינים יכולים להופיע מיידית או רק אחרי ימים ושבועות לאחר הפגיעה, ביניהם: שינויים במצב ההכרה והעירנות, בתקשורת, בהתנהגות, בביטוי הרגשי ובפעילות המוטורית. אחת ההשלכות של פגיעת ראש היא שהאדם הסובל מהפגיעה אינו מודע ואינו תופס שהיא בכלל התרחשה.
שיקום לאחר פגיעת ראש טראומטית

טיפול שיקומי לאחר פגיעת ראש

מטרת תהליך השיקום בבית החולים היא להשיב את האדם לעצמאות התפקודית המרבית מלפני האירוע. במקרים של נזק נוירולוגי קשה, הטיפול נועד ללמד כיצד להשיג איכות חיים מרבית עם המגבלות התפקודיות החדשות.
לעיתים, גם פגיעת ראש "קלה" שלא הצריכה אשפוז ממושך, יכולה לגרום לבעיות מוטוריות שונות הפוגעות בתפקוד הפיזי, הרגשי, התעסוקתי והחברתי.
הפרעות כגון שיתוק, חולשת שרירים, טונוס מוגבר או רפה, קשיי הליכה, פגיעה בשרירי הפה והלעיסה, כאבים ועוד מצריכות המשך טיפול ומעקב.
טיפולי פיזיותרפיה יכולים לסייע לנפגעי ראש בשיפור התפקודי במטרה להשיג את התוצאות המרביות. הטיפול מתחיל בזמן האשפוז ויכול להמשיך גם זמן רב לאחר האשפוז, במסגרת שיקומית או בבית.

אולי יעניין אותך גם

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם!

יש לכם סתם שאלה או בירור?
אנחנו זמינים בוואטסאפ

נשמח לעזור :)

אין תחליף לייעוץ וטיפול מקצועי!
לייעוץ מהמומחים שלנו, מלא/י את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם: