מפרק הירך: פציעה במכופפי הירך

שריר רקטוס פמוריס

הכירו את אתלטיקליניק: מכון פיזיותרפיה, הבית של הספורטאים

מכון פיזיותרפיה מתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. במרכז תפגשו את הרופאים ואנשי המקצוע המומחים ביותר בתחומם כולל אורתופדיה, שיקום, אימון, תזונה וליווי מקצועי.

 

פציעה במכופפי הירך יכולה להתרחש כאשר שרירים אלו עוברים מתיחה חזקה, או כתוצאה מעומס יתר שקרה בצורה לא הדרגתית. פציעה זו יכולה להתרחש במגוון רחב של פעילויות, כאשר יתכן שיורגש כאב חד בזמן הפעילות בקדמת הירך או לחילופין כאב לאחר הפעילות כתוצאה מעומס מתמשך, שלא מותאם ליכולת הספורטאי. רוב הפציעות מתרחשות בענפי ספורט, שבהם נדרשת פעולה שחוזרת על עצמה מספר רב של פעמים ובעצימות גבוהה, כגון בעיטות בענפי כדורגל וסוגים שונים של אגרוף.

מפרק הירך, אנטומיה:

מפרק הירך, זהו מפרק כדורי שבנוי בצורת "מכתש ועלי" אשר מחד מקנה לגופנו יציבות בעת נשיאת משקל, ומאידך מאפשר את טווח התנועה הרחב של הגפיים התחתונות והאגן לפנים, לאחור, לצדדים ובסיבוב.
סביב מפרק הירך ישנם מבנים רבים, שמאפשרים לנו את היציבות והתנועתיות של הגפה התחתונה, כגון: רצועות, גידים, שרירים, קפסולות וכמובן גם עצבים וכלי דם.
מכופפי הירך, הינם קבוצת שרירים שאחראים על ביצוע כיפוף הירך. הם ממוקמים בחלקו העליון-קדמי של הירך, והם חלק מקבוצה גדולה של שרירים שמחברים בין הירך לאגן.
שלושת השרירים העיקריים הם: שריר הירך הישר (rectus femoris) שמחבר בין עצם האגן לירך- שם הוא חלק משריר הארבע ראשי. שני השרירים הנותרים, מתייחסים אליהם כאל שריר אחד- שריר הכסל והמותניים (psoas major + iliacus) שמחברים בין עמוד השדרה והאגן לירך.

אתלטיקליניק | מכון פיזיותרפיה: פציעה במכופפי הירך, עומר גבאי, פיזיותרפיסט

מפרק הירך, גורמי סיכון:

  • עיסוק בענפי ספורט כגון כדורגל, ריצות, ריקוד, פוטבול ואגרוף.
  • שרירי בטן חלשים.
  • עלייה במרחקי ריצה בצורה לא הדרגתית.
  • פציעות ירך קודמות.
  • אורח חיים יושבני וביצוע פעילות עצימה.

כאבים במפרק הירך - אבחון:

תשאול מעמיק של המטופל יכול לתת לנו המון מידע לגבי סוג הפציעה, לכן נשאל מתי וכיצד קרתה הפציעה, האם באופן פתאומי או הדרגתי, מהו סוג הספורט שהמטופל עוסק בו וכו'.
לרוב, בפציעות מסוג זה הכאב יופיע בפתאומיות, התגברות הכאב כאשר המטופל יתבקש להרים את ברכו לעבר החזה ובעת מתיחת השריר, כמו כן המטופל יחווה רגישות בעת מישוש באזור הירך הקדמית, ולעיתים תופיע עם מעט נפיחות.

כאב במפרק הירך - אבחנה מבדלת:

כאבים במפרק הירך, טיפול:

הטיפול השמרני בפציעה זו יתמקד בשרירי הירך ובעיקר במכופפים אך לא רק. ישנה חשיבות גם לחיזוק שרירי הבטן במקרים אלו, שכן חולשה של שרירי הבטן, יכולה לגרום לעומס רב על השרירים בקדמת הירך ובכך להגדיל את הסיכוי לפציעה.
חשוב להבין את הגורם העיקרי לפציעה, לנטרל אותו, ומשם להתחיל בחיזוק הדרגתי של כל שרירי הירך, כמו כן טווח התנועה האקטיבי במפרק הירך חשוב גם כן, שכן הוא מאפשר לנו לבצע פעולות שנדרשות מאתנו בעת הפעילות הספורטיבית, במנחי קיצון.
במקרה שהטיפול השמני כשל או מדובר בפציעה אקוטית חמורה, נשקול טיפול ניתוחי, שבו האורתופד יחדור אל השריר, ויבצע תפירה או כריתה של החלק הקרוע, בהתאם לממצאים. לאחר הניתוח ישנו כמובן צורך בשיקום אצל פיזיותרפיסט.

אתלטיקליניק – מכון פיזיותרפיה והמרכז המתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. פיזיותרפיית ספורט זאת המומחיות שלנו.

פודקאסט בנושא פציעות וכאבים במפשעה

אולי יעניין אותך גם

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם!

יש לכם סתם שאלה או בירור?
אנחנו זמינים בוואטסאפ

נשמח לעזור :)

אין תחליף לייעוץ וטיפול מקצועי!
לייעוץ מהמומחים שלנו, מלא/י את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם: