מרפק: קרע ברצועה UCL

הכירו את אתלטיקליניק: מכון פיזיותרפיה, הבית של הספורטאים

מכון פיזיותרפיה מתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. במרכז תפגשו את הרופאים ואנשי המקצוע המומחים ביותר בתחומם כולל אורתופדיה, שיקום, אימון, תזונה וליווי מקצועי.

 

הרצועה בחלקו הפנימי של המרפק נקראת Ulnar Collateral ligament או הרצועה האולנרית והיא בסיכון לפגיעה ולעיתים קרע מלא במקצועות הלחימה – 11% מהפציעות בליגת הUFC, והפציעה השכיחה ביותר בענפי הלחימה באולימפידות ריו ולונדון. הפציעה מופיעה במספרים גבוהים גם כן בענפי הזריקה והכדור, החל מבייסבול ועד כדורסל וטניס וזאת בשל העומס המופעל על המרפק שוב ושוב בעת משחק.

קרע ברצועה, גורמי סיכון

בשל אופיה, הפציעה מקושרת יותר לאוכלוסית הספורטאים המקצוענים והחובבים אך עם זאת עשויה להופיע לאחר טראומה במרפק גם באוכלוסייה הכללית.
ישנם כוחות חזקים הפועלים על המרפק המדיאלי (הפנימי) והרצועה האולנרית בעת זריקה מעל הראש במקצועות הזריקה והחבטה. לכן הפציעה שכיחה מאוד בענפים הנ״ל – בייסבול, טניס, הטלת כידון, לאקרוס.
בענפי הלחימה, התנועות הבלתי צפויות בקרב ובעיקר שלב ההכנעה Submissions, בזמן ניסיון פתיחה לבריח מרפק Arm bar – גורמים לפציעה להיות שכיחה בענפי הלחימה הבאים: MMA, ג'יוגי'טסו, וג'ודו.
מקצועות הכדור – כדורסל, כדורעף, כדוריד, בסיכון בשל הפעולה החוזרת ונשנית של טכניקת זריקה/בלימה בשילוב הפרעה על ידי היריבים.
מניפי משקולות, מתאמני קרוספיט, מטפסים ונינג'ות מפעילים משקלים גדולים מאוד וחשופים גם הם, לצד ענפים נוספים.

אתלטיקליניק | רפואה אורתופדית: מרפק: קרע ברצועה UCL . מכון פיזיותרפיה
אתלטיקליניק | רפואה אורתופדית: מרפק: קרע ברצועה UCL . מכון פיזיותרפיה

למה הרצועה חשופה לפגיעה?

הרצועה נמצאת בצד הפנימי של המרפק ומהווה כ-50% מההגנה על חלק זה של המרפק. 50% הנותרים מתחלקים על מבנה עצמות המרפק, וקבוצת שרירי ה-Flexor-Pronator muscles. פעולות חוזרניות מפעילות עומס גבוה מאוד על הרצועה ומייצרות מיקרו קרעים. בהעדר זמן מנוחה מספק, אותם מיקרו קרעים לא יספיקו להחלים בין האימונים או התחרויות וימשיכו להזיק לרצועה, עד שזו תגיע לכשל (חוסר יכולת להתמודד מול העומסים על המרפק) או לקריעה מלאה.
בענפי ספורט שונים אותה פעולה מתבצעת בעת משחק ואימון מספר רב של פעמים (זריקת כדור, חבטה במחבט) עד להתשת השרירים התורמים לחלוקת העומס ומשם הדרך לקרעים קצרה.
מצב אחר של הפציעה הוא המצב הטראומטי שיכול להווצר ממכה או עומס גדול המופעל הצורה פתאומים על המרפק מצידו הפנימי כמו בריחי המרפק המופעלים באומנויות הלחימה השונות או קפיצה אל עליית כוח על מתח כמו בנינג'ה.
ללא טיפול תיפגע משמעותית יכולתו של המתחרה לבצע את הפעולות להן היה רגיל, יציבות המרפק תתערער מה שיכול לחשוף לפציעות נוספות כמו פגיעה בעצב האולנרי והן פגיעה בסחוס ועצמות המפרק.

קרע ברצועה: סימנים

  • כאבים בצד הפנימי של המרפק
  • ירידה ביכולת/טכניקה
  • כאב במגע באזור הרצועה
  • ללא אבדן טווח משמעותי

קרע ברצועה: אבחון

איבחון מתבצע ע"י פיזיותרפיסט או אורתופד, לרוב ניתן לאבחן פציעה בחומרה קלה ללא הדמייה נוספת. אם יש חשד לקרע מלא ברצועה, יש לפנות לבדיקות US ו- MRI כדי להבין את מלוא חומרת הקרע.
הפיזיותרפיסט יבצע ראיון ותשאול למטופל ולאחר מכן יבצע בדיקה קלינית בה יבצע מספר מבדקים שיכללו בדיקה כוח וטווח תנועה, מבדקים ספציפיים לפתולוגיה, שלילת גורמים אחרים שיכולים לייצר פגיעה עם סימנים דומים והן מישוש המבנים האנטומיים במרפק.

קרע ברצועה: אבחנה מבדלת

  • מרפק גולף
  • פגיעה בעצב אולנרי
  • פגיעה במסה השרירית של כופפי כף היד והפרונטור
  • פגיעה בלוחית הגדילה במרפק במתבגרים

קרע ברצועה: טיפול

הטיפול מתחלק לניתוחי או שמרני, תלוי בחומרת הפציעה, מטרות המטופל וגורמים נוספים.
הטיפול השמרני
1. תרגול חיזוק המסה השרירית Flexor-Pronator mass המספקת תמיכה אקטיבית לרצועה.
2. תיקון הטכניקה ומציאת ליקויים העשויים להשפיע על העברת עומס אל המרפק המדיאלי.
3. טיפול מנואלי יתמקד בהורדת כאב לצורך המשך תרגול יעיל ושגרה ללא הפרעות. בטיפול ישתמש הפיזיותרפיסט במגוון טכניקות ומוביליזציות כגון מאליגן, עיסוי, טיפול רקמה רכה ועוד..
4. חבישות הן אמצעי שניתן להשתמש בעת האימון, או ביום יום כדי להקל על הפעלת המרפק ללא כאב.
באם יבחר המטופל בטיפול ניתוחי, ישוב לטיפולי הפיזיותרפיה לפי הוראות המנתח, וניתן לצפות לתכנית דומה אך מדורגת לאורך זמן רב יותר שכן זמני ההחלמה לרקמות השונות מתארך לאחר ההתערבות הניתוחית.

לסיכום:
פגיעה ברצועה האולנרית היא תופעה מוכרת בענפי הזריקה והכדור, ובשנים האחרונות הולכת וגדלה בענפי הלחימה, המשקולות והנינג'ה. תרגול נכון ושיוף טכניקה יכולים למנוע או להקל על הפציעה ולכן חשוב זיהוי מוקדם מיד בהתחלת סימנים לפציעה.

מרפק: קרע ברצועה UCL - פודקסט

אתלטיקליניק – מכון פיזיותרפיה והמרכז המתקדם לרפואה אורתופדית ופיזיותרפיה. פיזיותרפיית ספורט זאת המומחיות שלנו.

אולי יעניין אותך גם

לפרטים נוספים ולקביעת פגישה השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם!

יש לכם סתם שאלה או בירור?
אנחנו זמינים בוואטסאפ

נשמח לעזור :)

אין תחליף לייעוץ וטיפול מקצועי!
לייעוץ מהמומחים שלנו, מלא/י את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם: